راهنمای خرید صنایع دستی قلمکاری

راهنمای خرید صنایع دستی قلمکاری
در این مقاله میخوانید

با قاطعیت تمام می‌توان خرید صنایع دستی را  یکی از مهیج ترین و شگفت انگیز ترین انواع خرید برگزید؛ چراکه زمانی که تصمیم به خرید یکی از انواع صنایع دستی می‌گیریم ناخودآگاه کوله باری برای سفر به دل تاریخ و فرهنگ و هنر یک سرزمین می‌­بندیم. خرید صنایع دستی در حقیقت به منزله خرید هنری است که نسل به نسل و سینه به سینه به هم عصران ما رسیده است، بنابراین یک انتخاب درست می­تواند کمک شایانی به حفظ این میراث گران بها به حساب آید. همه­ ی ما با خرید صنایع دستی اصل و با کیفیت، می توانیم به نوبه­ ی خود، سهممان را در حفظ فرهنگ و هنر اصیل کشورمان ایفا کنیم. صنایع دستی قلمکار، یکی از انواع صنایع دستی بسیار زیبا و چشم نوازی است که از قدمتی چند صد ساله برخوردار است؛ جهت خرید صنایع دستی قلمکار مرغوب و با کیفیت، لازم است نکاتی را مورد توجه قرار دهید، بنابراین ما خود را موظف دانستیم تا مقاله ای تحت عنوان راهنمای خرید صنایع دستی قلمکاری خدمت شما عزیزان ارائه کنیم. در این مقاله ابتدا به صورت مختصر و کلی شما را با مفهوم صنایع دستی قلمکار آشنا کرده و در ادامه نکات کلیدی جهت تشخیص کیفیت و مرغوبیت پارچه های خوش نقش و نگار و زیبای قلمکاری شده را برای شما همراهان گرامی شرح خواهیم داد.

 

آشنایی با صنایع دستی قلمکاری

در ادامه مقوله راهنمای خرید صنایع دستی قلمکاری، به صورت مختصر به معرفی هنر قلمکاری خواهیم پرداخت. به هنر نقش زدن یا چاپ کردن روی پارچه­ های مخصوص، با استفاده از قالب ­های چوبی، چیت سازی یا قلمکاری گفته می­‌شود. قلمکاری در ابتدا به صورت نقاشی روی پارچه با استفاده از قلم صورت می­‌گرفت، ولی رفته رفته هنرمندان با توجه به افزایش تقاضا و به منظور سرعت بخشیدن به روند کارها، از قالب های چوبی جهت چاپ نقوش بر روی پارچه بهره گرفتند، که این نوع قلمکاری تا به امروز نیز ادامه پیدا کرده است. پایگاه این هنر بی­بدیل، همچون بسیاری از هنرهای دیگر استان اصفهان می­‌باشد؛ جایگاه ویژه این هنر در بین صنایع دستی، سبب استقبال گسترده و کاربرد فراوان آن در مباحث مختلف نظیر دکوراسیون و پوشاک گردیده است، ولی متاسفانه طی سال های اخیر، افرادی سودجو، با پخش کردن جنس های تقلبی در بازار، قصد سو استفاده از هنری همچون قلمکاری را داشته اند، ما با اطلاعات کاملی که از راهنمای خرید صنایع دستی قلمکار، عایدمان می­‌شود، می­‌توانیم به راحتی جنس اصل را از نوع تقلبی آن تشخیص داده و صنایع دستی مرغوب را خریداری کنیم. برای آشنایی بیشتر با صنایع دستی قلمکاری می‌توانید مقاله آشنایی با صنایع قلمکاری را مطالعه نمایید.

 

یکی از مباحث اصلی هنگام خرید صنایع دستی مختلف، بحث کیفیت، مرغوبیت و اصالت کالاست؛ بسیار پیش آمده که افراد مختلف به علت عدم آگاهی و ناقص بودن اطلاعاتشان در رابطه با ویژگی های صنایع دستی باکیفیت و اصیل، مورد سو استفاده افراد سودجو قراره گرفته و جنس بی کیفیت و تقلبی را خریداری کرده اند. از این رو در ادامه مقاله راهنمای خرید صنایع دستی قلمکاری، ما تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا نکات کلیدی در رابطه با تشخیص مرغوبیت و کیفیت این صنایع چشم نواز را بر شمریم.

بلاشک برای همه ما پیش آمده که هنگام خرید صنایع دستی، میان کیفیت و قیمت دچار سردرگمی شده ایم، ولی به قول قدیمی‌­تر ها، هیچ ارزانی بی علت نیست! بنابراین با قاطعیت تمام می­توان گفت صنایع دستی، به عنوان محصولی باکیفیت هنری، هیچ زمانی با قیمت پایین ارائه نخواهد شد، چراکه تنها در صورت استفاده از مواد اولیه باکیفیت، منابع بیشتر و از همه مهم­‌تر صرف زمان بیشتر، محصولی مرغوب به دست خواهد آمد که بسیار با ارزش خواهد بود؛ نکته حائز اهمیت در این جا این است که باید مراقب بود که جنس با کیفیت پایین را با قیمت بالا به ما نفروشند، آشنایی با نکات مهم هنگام خرید صنایع دستی قلمکاری در این حوزه می‌­تواند بسیار کمک کننده باشد، با ما همراه باشید.

نکات مهم هنگام خرید صنایع دستی قلمکاری

یکی از ساده ترین راهکارهای تشخیص اصالت و مرغوبیت صنایع دستی مختلف همچون محصولات قلمکاری، بررسی سابقه و میزان شهرت برند یا هنرمند سازنده محصول مورد نظر و نهایتا اعتماد به آن می‌­باشد، ولی با توجه به این که همیشه بهترین راه حل ها توسط آسان ترین راهکارها ارائه نمی­شود، جهت اطمینان از کیفیت و اصالت کالا، لازم است نکاتی مهم تر را مورد بررسی قرار داد، از جمله مهم‌ترین نکات کلیدی جهت راهنمای خرید صنایع دستی قلمکاری می­ توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات ضروری هنگام خرید پارچه های قلمکار

کیفیت مواد اولیه

از جمله مواردی که در کیفیت نهایی محصول تاثیر شگرفی دارد، می­‌توان به کیفیت مواد اولیه به کار رفته در تولید آن محصول اشاره کرد؛ رنگ و پارچه دو نمونه از مهم­‌ترین مواد اولیه به کار رفته در تولید صنایع دستی قلمکاری بوده که کیفیت آن­ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

کیفیت پارچه

پارچه­ های ابریشمی، نخی و پنبه­ ای، از قابلیت رنگ پذیری بالایی برخوردار هستند، از این رو می‌­توان این پارچه­ ها را مناسب­‌ترین انواع پارچه برای پیاده کردن هنر قلمکاری به شمار آورد؛ از آنجا که امروزه دسترسی آسان به پارچه­ های ابریشمی ممکن نیست، پارچه­ های متقال نخی و کرباس، پرکاربردترین پارچه ها در زمینه تولید صنایع دستی قلمکار به شمار می­‌روند. همچنین پارچه های به کار رفته در محصولات قلمکار، میبایست از تراکم و ضخامت قابل قبولی نیز برخوردار باشند، چراکه پارچه­ های نازک برای این منظور مناسب نیستند. لطافت، ظرافت و استحکام پارچه نیز از جمله موارد حائز اهمیت در بحث کیفیت پارچه محسوب می­شوند. از جمله موارد دیگری که در کیفیت نهایی محصولات قلمکار، اثر منفی به جای می­گذارد، وجود الیاف مصنوعی و نفتی در پارچه آن هاست.

رنگ پارچه، عامل دیگری که می‌­تواند نشان دهنده مرغوبیت و اصالت محصولات قلمکاری شده باشد؛ پارچه­ هایی که به عنوان زیرساز هنر قلمکاری مورد استفاده واقع می­‌شوند، می­بایست اصطلاحا مازو شده(کرم رنگ) و یا دارای رنگ سفید باشند.

 

رنگ به­ کار رفته در محصولات قلمکاری

یکی دیگر از مواردی که در مبحث راهنمای خرید صنایع دستی قلمکاری از جایگاه ویژه­ ای برخوردار است، رنگ به کار رفته در تولید این محصولات می­‌باشد. کیفیت رنگ و ثبات رنگی، از جمله مواردی هستند که در مرغوبیت یا عدم مرغوبیت صنایع دستی قلمکاری تاثیر چشمگیری دارند. رنگ­های طبیعی علاوه بر ثبات و ماندگاری بالایی که دارند، زیبایی و جلوه بصری بخصوصی را برای محصول نهایی به ارمغان خواهد آورد. همچنین در میان انواع رنگ­ های شیمیایی، رنگ های ری اکتیو، برای چاپ قلمکار مناسب تر هستند، چراکه این نوع رنگ­ ها از شفافیت ماندگاری و ثبات بالاتری برخوردار هستند.

کیفیت رنگ های صنایع دستی قلمکاری

بررسی  نقوش و طرح­ های استفاده شده در صنایع دستی قلمکاری

در کنار کیفیت مواد اولیه که پیشتر به آن اشاره کردیم، توجه به نقوش به کار رفته در محصولات قلمکاری نیز از جمله موارد حائز اهمیت در مقوله راهنمای خرید صنایع دستی قلمکاری، محسوب می­‌شود، چرا که با بررسی این نقوش می‌­توان به اصالت و مرغوبیت این محصولات پی برد. از جمله نکات کلیدی که جهت بررسی اصالت نقوش میبایست در نظر گرفته شود شامل موارد زیر می‌­شود:

 

رعایت ظرافت در نقوش

همانطورکه می­دانید در صورت استفاده از نقوش و طرح ­های ظریف در صنایع دستی مختلف، نظیر پارچه­ های قلمکار، نشان دهنده نیاز به صرف دقت و زمان بیشتر برای تکمیل محصول می­باشد، همین موضوع به تنهایی می­‌تواند بیانگر تاثیر استفاده از نقوش ظریف و منظم، در کنار کیفیت بالای چاپ، بر کیفیت نهایی محصول باشد. هرچه نقوش چاپ شده بر روی محصولات قلمکار، پیچیده تر و در نتیجه پرکار تر باشند، یعنی محصول با کیفیت تر و با ارزش تر است.

توجه به کیفیت طرح و نقوش هنگام خرید صنایع دستی قلمکاری

کامل بودن نقوش به کار رفته بر روی پارچه ­های قلمکاری شده

بررسی جزییات نقوش چاپ شده بر روی پارچه ­های قلمکار، از دیگر نکات حائز اهمیت در خرید محصولات با کیفیت قلمکار به شمار می‌­رود؛ از آنجا که از مهر های چوبی، جهت چاپ نقوش و طرح ها استفاده می­‌شود، برخی از ایرادات به وجود آمده در نحوه چاپ شدن نقوش، می­‌تواند ناشی از فرسوده بودن و ناکارآمد بودن این مهر ها باشد، این نواقص شامل ناقص بودن قسمت­ هایی از نقوش، پررنگ­‌ تر یا ­کمرنگ بودن قابل توجه بخش هایی از نقش­‌ها، شره کردن یا ریزش رنگ در پارچه بوده که همه و همه بر کیفیت پایین پارچه­ های قلمکار دلالت دارند. این نکته، یکی از مهم ترین نکاتی است که هنگام خرید پارچه های قلمکاری در نظر داشته باشید.

 

خلاقانه بودن طرح ­ها و نقوش صنایع دستی قلمکاری

در صورتی که هنرمند قلمکار، از خلاقیت خود در راستای طراحی و چاپ این نقوش استفاده کند، موجب بالاتر رفتن کیفیت و مرغوبیت محصول نهایی خواهد شد. یکنواخت نبودن، موزون بودن و طراحی اصول نقش های قلمکاری بر چشم‌نوازی این صنایع دستی می‌افزاید.

اهیمت نقوش در خرید صنایع دستی قلمکاری

هنگام خرید صنایع دستی قلمکاری ، نقش های محصول را بخوبی بررسی کنید

توجه کافی به رنگ­ های استفاده شده در چاپ­ پارچه­ های قلمکار، یکی از اصلی­‌ترین نکات در مبحث راهنمای خرید صنایع دستی قلمکاری به شمار می‌­رود؛ هرچه تنوع رنگی به کار رفته در نقوش چاپ شده روی این محصولات بیشتر باشد، کیفیت بالای آن را می­‌رساند. همچنین استفاده توام رنگ­ه ای سرد و گرم نیز بر کیفیت پایانی محصول تاثیر چشمگیری دارد. به کار بردن رنگ مشکی، به همراه دو رنگ دیگر از گروه رنگی قرمز، آبی، سبز و زرد، جزو الزامات چاپ قلمکار و مهر تاییدی بر اصالت و مرغوبیت پارچه قلمکاری شده می­باشد.

 

توجه به برخورداری محصول از امضا و مهر هنرمند

از آنجا که هنرمندان بخصوصی در عرصه تولید صنایع دستی قلمکاری شده، مشغول به فعالیت هستند، همانند سایر انواع صنایع دستی، مزین بودن اثر به مهر و امضای هنرمند، به منزله ­ی اطمینان از مرغوبیت و کیفیت بالای محصول می‌­باشد.

 

 

خرید صنایع دستی قلمکاری بعنوان هدیه تبلیغاتی و هدیه سازمانی

صنایع دستی قلمکاری، نسبت به صنایع دستی دیگر قیمت پایین تری دارد. بنابراین اگر بدنبال یک هدیه بصرفه و در عین حال زیبا، کاربردی و نفیس هستید، ست های هدیه صنایع دستی قلمکاری را گوشه ی ذهن خود داشته باشید. اگر قصد خرید صنایع دستی قلمکاری بعنوان هدایای رسمی را دارید، باید علاوه بر کیفیت کالا، به بسته بندی آن نیز توجه ویژه ای داشته باشید. وقتی از رسمی بودن هدیه صحبت می‌کنیم، کیفیت بسته بندی و نحوه ی ارائه ی هدیه نیز به اندازه ی کیفیت خود هدیه، اهمیت می‌یابد. اگر یک ست هدیه قلمکاری با کیفیت عالی و بسته بندی شکیل می‌خواهید، روی اریسا حساب کنید!. ما در شرکت صنایع دستی اریسا، بهترین ست های هدیه صنایع دستی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. محصولات قلمکاری ما از تنوع زیادی در طرح و نقش برخوردار بوده و دارای بهترین بسته بندی ویژه ی هدایای تبلیغاتی صنایع دستی هستند.

شرکت صنایع دستی اریسا، بعنوان شرکت خلاق در بسته بندی محصولات فرهنگی و صنایع دستی شناخته شده و توانسته چندین گواهینامه و تقدیرنامه در حوزه بسته بندی خلاقانه صنایع دستی کسب نماید.

 

امیدواریم مطالب گفته شده در زمینه راهنمای خرید صنایع دستی قلم کاری، برای شما عزیزان مفید فایده واقع شود. برای خرید صنایع دستی قلمکاری می‌توانید صفحه ویژه صنایع دستی قلمکاری را در سایت اریسا مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات پیشنهادی برای شما

مطالب مرتبط
10 پیشنهاد فوق العاده برای خرید هدیه روز معلم قیمت مناسب (زنانه و مردانه)
ایده های ناب خرید هدیه برای دفتر کار پدر
٨ هدیه شیک و خاص برای محل کار پدر
آداب و رسوم هدیه خریدن و هدیه دادن
راهنمای مختصر آداب هدیه دادن
هدیه سازمانی و روانشناسی رنگ‌ها
هدیه سازمانی و روانشناسی رنگ‌ها
صنایع دستی دکوری برای اتاق پذیرایی
10 صنایع دستی زیبا برای تزئین اتاق پذیرایی
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من