ضرورت بسته بندی مناسب زعفران صادراتی

اهمیت بسته بندی زعفران صادراتی
در این مقاله میخوانید

رمز موفقیت اکثر قریب به اتفاق کالاهای خارجی و فروش قابل توجه آن ها در بازارهای بین المللی،بسته بندی آن محصولات می­باشد؛ همین نکته به تنهایی می­تواند بیانگر اهمیت و ضرورت بسته بندی زعفران صادراتی باشد. زعفران، این طلای سرخ که طعم و عطر و رنگ فوق العاده آن سبب شده تا به صورت گسترده در صنایع مختلف، از آشپزی و شیرینی پزی گرفته تا صنایع داروسازی و غیره و غیره مورد استفاده واقع شود. همین موضوع سبب شده است تا این طلای سرخ طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا داشته باشد. همانطور که می­دانید، کشور عزیزمان ایران جزو تولید کنندگان بزرگ جهان در عرصه تولید زعفران به شمار می­‌رود؛ افزایش تقاضا از سوی بازارهای جهانی سبب شده است تا کشاورزان و بازرگانان بیشتری به سمت تولید گران­ترین ادویه جهان سوق پیدا کنند، ولی امروزه میزان فروش از میزان تولید از اهمیت بیشتری برخوردار است.

با رعایت برخی موارد می­توان سود بیشتری از زحمات خود به دست آورید، “بسته بندی” یکی از مهم­ترین مواردی است که به شما کمک می­کند تا بتوانید علاوه بر عرض اندام در بازارهای داخلی،  در تجارت بین الملل و بازارهای جهانی نیز گوی سبقت را از سایر رقبای خود بربایید؛ چرا که در کنار دیگر ویژگی های مثبتی که بسته بندی مناسب برای کالا، به ارمغان می­آورد، ظاهر شکیل آن تاثیر شگرفی در دیده شدن و انتخاب نهایی مشتری خواهد داشت.شاید لازم است این نکته را بدانید که کشور اسپانیا با وجود تولید کمی که در زمینه زعفران دارد، به بزرگترین صادر کننده زعفران در جهان بدل گشته است؛ بخش عظیمی از زعفران های صادراتی این کشور را زعفران های تولید شده در ایران تشکیل می­دهد؛ این کشور از صنعت بسته بندی مناسب در راستای تصاحب بازارهای جهانی بهره جسته است. همین موضوع به تنهایی می­تواند ضرورت بسته بندی مناسب زعفران صادراتی را بیان کند.

 

اهمیت و ضرورت بسته بندی مناسب زعفران صادراتی

بسته بندی مناسب یک محصول و مطابقت آن با استاندارد کشورهای مختلف، نقشی بسیار اساسی و بنیادین در موفقیت آن محصول در بحث صادرات ایفا می­کند. بسته بندی، چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت، چراکه این عمل، به خصوص در بخش صادرات، در بر گیرنده پیامی است که از طرف تولید کننده به مصرف کننده منتقل می­شود، که همین موضوع منجر به افزایش اعتماد، علاقه، آگاهی و ترغیب خریدار جهت خرید محصول خواهد شد. بنا به مطالبی که پیشتر عنوان کردیم، بسته بندی را می­توان به عنوان رابط میان تولید کننده و مشتری معرفی کرد؛ چرا که استفاده از بسته بندی جذاب، ظریف و در نهایت خلاقانه نوعی احترام به حقوق مصرف کننده به شمار می­رود که همین موضوع تاثیر بسزایی در انتخاب شدن توسط مشتری به جای خواهد گذاشت. به علاوه بسته بندی مناسب، ارزش افزوده چشمگیری را برای کالا به ارمغان خواهد آورد؛ شاید این سوال در ذهن شما مطرح شود که ارزش افزوده چیست؟ ارزش افزوده در واقع عاملی است که موجب خاص تر شدن محصول شما شده و  مشتری را متقاعد می­کند بابت خرید کالا یا محصول شما هزینه کند؛ این ارزش افزوده از طرق مختلف برای یک محصول به دست می­آید،از ارسال رایگان گرفته تا همین بحث بسته بندی مناسب! نقشی که بسته بندی در محافظت از کالای با ارزشی همچون زعفران ایفا می کند نیز دلیل محکمی برای ضرورت بسته بندی مناسب زعفران صادراتی محسوب می­شود.

از دیگر مواردی که ضرورت بسته بندی مناسب زعفران صادراتی را تشدید می­کند می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

تضمین کیفیت، با بسته بندی مناسب زعفران

کیفیت زعفران صادراتی را از طریق بسته بندی آن می­توان مورد ارزیابی قرار داد، در صورت رعایت شدن استانداردهای بسته بندی صادراتی،بلاشک محتوای درون آن نیز از کیفیت بالایی برخوردار است؛ چراکه برای دریافت استاندارد صادراتی، لازم است محصول از آنالیز ها و کنترل کیفیت های متعددی سربلند بیرون آید.

 

تبلیغ نا محسوس کالا

شاید جالب باشدکه بدانید،چیزی حدود 70 درصد مصرف کنندگان، در زمان خرید خود تصمیم به انتخاب و نهایتا خرید یک محصول می­گیرند؛ بسته بندی زیبا و اصولی یکی از اولین چیزهایی است که به چشم می­خورد و می­تواند نظر هر خریداری را به خود معطوف سازد.اهمیت و ضرورت بسته بندی محصول به حدی است که ممکن است مشتری بدون توجه به محتویات داخل آن، و تنها به دلیل ظاهر جذابی که دارد،بابت آن پول پرداخت کند. با این تفاسیر می­توان بسته بندی اصولی و هنری یک محصول را به عنوان تبلیغی موثر در زمینه آن محصول معرفی کرد.اهمیت و ضرورت این موضوع در بازارهای جهانی به مراتب بیشتر خواهد بود، این موضوع را می­توان دلیل دیگری بر ضرورت بسته بندی مناسب و نفیس زعفران عنوان کرد.

 

امکان نگهداری طولانی مدت از زعفران

از دیگر مواردی که ضرورت بسته بندی زعفران صادراتی را تشدید می­کند می­توان به نگهداری طولانی مدت زعفران اشاره کرد.از آنجا که پروسه­ی صادرات یک محصول ممکن است طولانی باشد، بنابراین افزایش ماندگاری و امکان نگهداری طولانی مدت محصول به خصوص محصولی با ارزش همچون زعفران از اهمیت خاصی برخوردار خواهد بود.بسته بندی مناسب زعفران هم از درون و هم از بیرون محصول در برابر عوامل فیزیکی، زیستی و شیمیایی محافظت به عمل خواهد آورد.

 

جذب اعتماد مشتری به محصول

در صورتی که بسته بندی زعفران مطابق با استانداردهای جهانی صورت گیرد، باعث برانگیختن حس اعتماد مشتریان خواهد شد؛ این موضوع حفظ جایگاه برند شما را در پی فروش مداوم و پیوسته به دنبال خواهد داشت.بنابراین جلب اعتماد مشتریان جهانی، نسبت به زعفران تولیدی شما را می توان یکی دیگر از دلایل ضرورت بسته بندی مناسب زعفران صادراتی عنوان کرد.

 

تاثیر بسته بندی مناسب زعفران بر اقتصاد صادراتی

بسته بندی همچون لباسی است که بر تن محصولات و کالاهای مختلف پوشانده می‌­شود، متاسفانه کشور ما در فروش فله ای یا فروش خام  محصولات با ارزشی همچون پسته، زعفران، ادویه ها و دیگر محصولاتی که از خاک پر بار این مرز و بوم به دست می آید، شهره خاص و عام است؛ نکته رنج آور تر در این خصوص این است که بسیاری از همین محصولات پس از صدور به کشورهای توسعه یافته، بسته بندی شده و مجدد به کشور وارد می­شود؛ این موضوع بیانگر ضرورت بسته بندی مناسب زعفران صادراتی را بازگو می­کند.تجارت خارجی یا همان صادرات، یکی از مهم ترین مسائل در زمینه اقتصاد هر کشور به شمار می­رود؛ در سال های اخیر توجه به صادرات غیر نفتی در کشور ما نیز رو به افزایش گذاشته است.بسته بندی محصولات کشاورزی نظیر زعفران، عامل اصلی ارز آوری، اشتغال زایی و… خواهد بود؛ ولی متاسفانه ایران علی رغم اینکه حدود نود درصد از زعفران دنیا را تولید می­کند، با فروش خام و فله ای آن و عدم بسته بندی کردن آن ها، از به دست آوردن جایگاه جهانی درخور کیفیت محصولاتش باز مانده است که این موضوع،صدماتی جبران ناپذیر را برای اقتصاد کشور به همراه داشته است؛ از جمله مهم ترین این آسیب ها می­توان به از دست دادن بازارهای جهانی اشاره کرد. بنابراین ارائه زعفران درجه یک در بسته بندی های مناسب، اصولی و مطابق با استانداردهای جهانی، تعهد و وفاداری جهانیان را نسبت به زعفران ایرانی بر خواهد انگیخت. این موضوع افزایش صادرات غیر نفتی و به تبع آن رشد اقتصادی کشور را به دنبال خواهد داشت.

 

فاکتورهای مهم در بسته بندی مناسب زعفران صادراتی

یکی از مسائل حائز اهمیت در رابطه با ضرورت بسته بندی مناسب زعفران صادراتی،در نظر گرفتن فاکتورهای مهم در بسته بندی آن می­باشد؛سهولت در دسترسی،نمایان بودن محتوای درونی بسته بندی، آسان بودن کار کردن با آن، راحت باز شدن و… از جمله مهم ترین ویژگی های یک بسته بندی مناسب محسوب می­شود. در این بخش از مقاله قصد داریم شما را با این فاکتورها آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

شکل و طراحی بسته بندی

بسته به نوع محصولات مختلف، بسته بندی بندی های مختلفی نیز برای آن در نظر گرفته می­شود، ولی به صورت کلی بسته بندی به دو صورت بسته بندی بیرونی و بسته بندی داخلی وجود دارد.بسته بندی بیرونی،تاثیر شگرفی در فروش محصول دارد، که همین موضوع اهمیت آن را نشان می­دهد.بالابردن میزان فروش و محافظت از محصول از صدمات احتمالی،دو نمونه از مهم­ترین اثرات بسته بندی مناسب و خلاقانه می­باشد.در نظر گرفتن کمیت مورد مطالبه بازار یا همان سایز بسته بندی، سهولت در باز شدن و… را می توان از ویژگی های یک بسته بندی هوشمندانه عنوان کرد.

 

جنس و متریال به کار رفته در بسته بندی

در ادامه مقاله مربوط به ضرورت بسته بندی مناسب زعفران صادراتی، به جنس های رایج بسته بندی زعفران خواهیم پرداخت.از آنجا که زعفران در گروه کالاهای باارزش قرار می­گیرد،نوع بسته بندی آن باید به گونه ای انتخاب شود که قابلیت نگهداری و محافظت از عطر و رنگ و ظرافت محصول را به بهترین حالت ممکن داشته باشد.ظروف کریستالی،جعبه های خاتم و بسته بندی های پاکتی، سه نوع غالب بسته بندی زعفران محسوب می­شوند.حفظ کیفیت زعفران در ظروف پلی اتیلن و شیشه ای به بهترین شکل انجام می­شود.

 

رنگ بسته بندی

از آنجا که طبق علم روانشناسی، رنگ ها یکی از تاثیرگذارترین  چیزها بر روی انسان به شمار می­‌روند؛ با استناد به این موضوع می­توان دریافت که رنگ ها در مبحث ضرورت بسته بندی مناسب زعفران صادراتی بسیار حائز اهمیت هستند.با توجه رنگ های زیبای گل زعفران، رنگ بنفش و قرمز،دو نمونه از پرکاربردترین رنگ ها در بسته بندی زعفران به شمار می­روند.همچنین مطابقت و همخوانی رنگ های به کار رفته در بسته بندی این طلای سرخ با برند لوگوی شرکت تولید کننده نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

صنایع دستی اریسا، متخصص بسته بندی صنایع فرهنگی

شرکت صنایع دستی اریسا، بعنوان شرکت خلاق در طراحی بسته بندی صنایع دستی و صنایع فرهنگی شناخته شده و تقدیرنامه ها و گواهینامه های زیادی در این زمینه کسب کرده است.

خلاقیت، تناسب با فرهنگ و هنر ایرانی، دقت و توجه به جزئیات و زیبایی، برگ برنده ما در طراحی بسته بندی های محصولاتمان است. جهت آشنایی بیشتر با بسته بندی های محصولات شرکت صنایع دستی اریسا، می‌توانید از صفحه بسته بندی صنایع دستی بازدید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات پیشنهادی برای شما

مطالب مرتبط
10 پیشنهاد فوق العاده برای خرید هدیه روز معلم قیمت مناسب (زنانه و مردانه)
ایده های ناب خرید هدیه برای دفتر کار پدر
٨ هدیه شیک و خاص برای محل کار پدر
آداب و رسوم هدیه خریدن و هدیه دادن
راهنمای مختصر آداب هدیه دادن
هدیه سازمانی و روانشناسی رنگ‌ها
هدیه سازمانی و روانشناسی رنگ‌ها
صنایع دستی دکوری برای اتاق پذیرایی
10 صنایع دستی زیبا برای تزئین اتاق پذیرایی
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من